Mindenkit nagy szeretettel várunk!
2022. október 1-jétől, szombattól, a Babits Mihály Emlékház zárva tart
Kedves Látogatóink!
Az Emlékház hétfőn és kedden zárva tart.
Cím: 2500 Esztergom, Babits Mihály utca 11. (Személygépkocsival a Siszler útról (a Református Templom mellett), az Eiczinger köz felől közelíthető meg.)
Elérhetőségeink:
- Telefon: (+36) 33 500 175 (Csak munkaidőben, 8-16 óráig)
- Email: balassamuzeum@balassamuzeum.hu
Belépőjegy:
- felnőtt: 1500 Ft
- diák és nyugdíjas: 750 Ft
Szolgáltatások:
- magyar nyelvű tárlatvezetés díja: 7500 Ft
- múzeumpedagógia díja: 1500 Ft /fő - belépőjegyet is tartalmazza
- múzeumpedagógia óvodásoknak: 750 Ft /fő - (nekik ingyenes a belépő)
(Múzeumpedagógiai foglalkozásokra és tárlatvezetésekre előzetes bejelentkezés szükséges a (+36) 33 500 175 telefonszámon!)
Vásárolható kiadványok:
- Babits-leporelló (Magyar Irodalmi Emlékházak): 800 Ft
- Babits-jegyzetfüzet (MIRE): 300 Ft
- Babits könyvjelző: 200 Ft
- Bajor városa - Bajor Ágost és Esztergom (könyv): 2500 Ft
- Bajor könyvjelző: 200 Ft
- Jónás könyve (reprint kiadás): 1000 Ft
Korábbi, tematikus múzeumpedagógiai foglalkozásaink:
Babits Mihály Emlékház – Múzeumpedagógia
*****
Babits Mihály (1883-1941) a 20. századi magyar irodalom meghatározó egyénisége 1924-ben kezdte nyarait Esztergomban tölteni. Ekkor sikerült ez előhegyi nyaralót feleségével (Tanner Ilona, művésznevén Török Sophie) megvásárolniuk. Az eredetileg szoba-konyhás házikót évről évre bővítették, újabb helyiségeket toldottak hozzá - ahogy Arany Jánostól idézi Babits: „
Nem is úgy épült, hogy századokig álljon, csak múló tanyául, mint a fecskefészek.
” A verandáról pompás kilátás nyílik a Várhegyre, a Bazilikára a Dunára és „...a verandának van egy tágas fehér fala, ami egy nagy autogram album
” (Nagy Endre) ahol a Babits-ház vendégei: a kor tekintélyes írói, költői, irodalmárai, művészei örökítették meg nevüket. Babits Mihály tizenhárom nyarat töltött itt – az utolsókat már rohamosan romló egészségi állapotával, súlyosodó betegségével küszködve. Számos fontos, nagy verse született Esztergomban (egyéb irodalmi munkái mellett, pl. a Jónás könyve.)
A költő halála után a ház „kísértetlakká” vált. Özvegye már nem töltötte itt a nyarait.
Az elkövetkezendő években sokféle lakója volt a háznak, minek következtében az épület állaga rohamosan pusztult.
Az áldatlan állapotnak 1960-ban lett vége: az Országos Műemléki Felügyelőség védetté nyilvánította a házat, majd elkészültek a rekonstrukciós tervek. A helyreállítási munkák befejeztével, 1961. augusztus 6-án nyitották meg a Babits-házat, mint látogatható emlékhelyet, múzeumot az érdeklődők és irodalomkedvelők számára. Az Emlékház teljes építészeti felújítását, és új, állandó kiállítását Esztergom Város Önkormányzatának, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Reneszánsz Évének és Alfa programjának, a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesületének és a Petőfi Irodalmi Múzeumnak köszönhetjük. A Babits Mihály Emlékházról bővebben a www.emlekhazak.hu oldalon olvashat.